شهدای سنگلاخ

بسم الله الرحمن الرحیم

مردم سنگلاخ از هر قوم و طایفه و پایگاه های جهادی در این دره, بخصوص پایگاه امام حسین علیه السلام, جبهه اسلامی سنگلاخ, شهدای زیادی در راه دفاع از اسلام, استقلال و عزت مردم افغانستان به پیشگاه پروردگار مجاهدین و یاور مستضعفین, خدای آسمان و زمین و خالق همه هستی و نیکویی تقدیم کرده اند.

اکثریت این شهدا در میدان نبرد و در اثر بمباران های هوایی, موشک باران ها و گلوله های داغ توپ و تفنگ و مسلسل ها و سلاح های شیمیایی نیروهای متجاوز و اشغالگر شوروی سابق و کمونیست های افغانی متحد آنها از حزب دموکراتیک خلق به درجه رفیع شهادت نایل شده اند یا از جبهه, خانه و محل کارشان دستگیر شده و بعدا به شهادت رسیده اند.

متاسفانه آمار دقیقی از شهدا تاکنون گرفته نشده, برخی تعداد شهدای سنگلاخ را بیش از 400 تن ذکر کرده اند. اما عده ای شهدای سنگلاخ را در پاکستان 900 تن گزارش داده و احتمالا با منحصر ساختن این آمار به حزب شان, امتیازاتی از این ناحیه برای خود به دست آورده بودند.

من به عنوان نویسنده(مصباح زاده) این سطور, تاکنون توانسته ام نام بیش از یک صد و نود شهید را ثبت کنم و احتمال می دهم که این رقم تا 300 شهید افزایش یابد(البته شهدای سنگلاخی تبار در سایر مناطق کشور در این لیست ثبت نشده است). همین تعداد شهدا با توجه به مساحت و جمعیت سنگلاخ در مقایسه با سایر مناطق کشور خیلی زیاد است و از کل شهدای دره میدان بیشتر است.

در بخش دوم این نوشته اسامی شهدا به ترتیب زیر است…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی مطالب

آخرین مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید