آشنایی با سادات ولایت پروان

سادات ولایت پروان اکثریت آن ها حسینی نسب بوده و به  حضرت زید شهید بن زین العابدین ع می رسند. که سادات لولنج ، دو آب و شیخعلی را شامل میشود. سادات ترکمن و ایمکه از مناطق مختلف جمع شده اند که در فصل های بعدی در باره آن معلومات داده خواهد شد. فعلا میپردازیم به معرفی سادات لولنج ، شیخ علی و دواب که در پست های جدا گانه نشر خواهد شد .

الف : سادات لولنج :

سادات لولنج از اولاده شاه دلیر آغا (از اعقاب شاه یحیی قلندر) میباشند که از خربید به دعوت مردم منطقه به لولنج آمده مسکن گزین شدند. و در لولنج وفات نمود. که شخص پاک نفس و صاحب کرامات زیاد بوده و مقبره آن زیارتگاه عام و خاص است.

سادات لولنج به چهار تیره تقسیم میکردند که از آن جمله دو تیره آن بزرگ بوده و عبارتند از : ۱ – تیره سادات میرزا صاحب ۲ – تیره سید اکبر شاه مشهور به اکبر شاهی .

در زمره تیره میرزا صاحب سادات را شامل میشود که در منطقه شرقی لولنج که (سیل زده) نامیده میشوند سکونت دارند و مشاهیر آن عبارتند : از سید کاظم شاه جد سید مصطفی کاظمی ، سید گل ، آغای دلیر ، سید شاهنشاه وکیل و سید حسین مشهور به ملا جانی . آقای هاشمی لولنجی مشاور رئیس جمهور کرزی در امور اقوام.

سید مصطفی کاظمی از مبارزین فعال دوره جهاد و مقاومت بود که در اجلاس بن شرکت داشت و بعد از آن مدتی را بحیث وزیر تجارت ایفای وظیفه نمود و بعدا بحیث وکیل منتخب مردم در ولسی جرگه انتخاب گردید و همچنان رهبر حزب اقتدار ملی بود. و در ۱۵ عقرب سال ۱۳۸۶ در حادثه بغلان شهید شد. روحشان شاد. و بعدا داکتر علی کاظمی بحیث نماینده مردم در پارلمان راه یافت و کوشش نمود تا راه شهید کاظمی را ادامه دهد.

و اما بعدا میپردازیم به معرفی قوم اکبر شاهی که شخصیت های بزرگی از میان شان سر بلند نموده که عبارتند از : سید سرور خان لولنجی، که از افراد بانفوذ منطقه بوده و از جمله خوانین نامدار ولایت پروان بشمار میرود.

قابل یاد آوریست که شهید سید مصطفی کاظمی نیز نواده دختری سید سرور میباشد.

سید سرور خدمات زیادی برای مردم لولنج نمود و قلعه بزرگ تاریخی را اعمار نموده اند زبانزد عام و خاص میباشد . نامبرده دارای دوازده پسر بوده و پسران وی هم از رجال بزرگ ولایت پروان بشمار میروند که عبارتند از : سید اسماعیل شاه لولنجی که از جمله همسنگران علامه سید اسماعیل بلخی بود و مدت دو بار وکیل در ولسی جرگه انتخاب گردید. سید منور شاه لولنجی که منشی بلدیه کابل بودند‌ و پسر سید منور شاه انجینیر سید یعقوب ( نوید ) که مدتی را معاون شورای نظامی حزب جمیعت سلامی بود و در زمان حکومت برهان الدین ربانی بحیث معین هوا نوردی و بعدا مدتی را بحیث سرپرست وزارت هوا نوردی ایفای وظیفه نمودند.

همچنین تیره سومی عبارتند از تیره سید میرزا ولی و تیره چهارمی شامل سادات جوی نو میباشند که اولاده آن در لولنج سکونت دارند‌ . و اکثرا در کشاورزی و زراعت اشتغال دارند.

از خوانندگان محترم تقاضامند هستیم اگر در نشر اطلاعات مطالبی از قلم افتاده است ما را در کامل کردن این مطلب همراهی کنید با تشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی مطالب

آخرین مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید